۱۴۰۰ شنبه ۲۹ خرداد
English
صفحه اصلی
1397/04/27 خوسف بيشترين سطح زير كشت عناب در استان خراسان جنوبي را دارد
خوسف بيشترين سطح زير كشت عناب در استان خراسان جنوبي را دارد

به گزارش روابط عمومي فرمانداري شهرستان خوسف ، محمد شفيعي روز سه شنبه در جلسه هماهنگي برگزاري همايش ملي و اولين استارتاپ عناب در استان خراسان جنوبي گفت: با هماهنگي هاي انجام شده با معاونت توسعه روستايي و مناطق محروم كشور به ايده هاي خلاقانه و نرم افزار ها و برنامه هاي كاربردي جهت افزايش درآمد روستائيان در بحث گردشگري و فروش محصولات كشاورزي و صنايع دستي تسهيلات با بهره كم پرداخت خواهد شد.

وي از برگزاري پيش رويداد همايش ملي عناب در شهريور ماه سالجاري در شهرستان خوسف خبر داد و افزود: اين پيش رويداد  به منظور معرفي بيشتر و بهتر و رفع دغدغه برخي كشاورزان در قالب جشن برداشت عناب و كارگاه هاي كاربردي در زمان برداشت اين محصول برگزار خواهد شد.

شفيعي ميزان توليد عناب در شهرستان خوسف را بيش از سه و نيم هزار تن عنوان كرد و افزود: با توجه به نيازهاي جامعه امروز نيياز به فرآوري اين محصول بيش از پيش وجود دارد.

رئيس جهاد دانشگاهي استان نيز در اين جلسه اظهار داشت: عناب به عنوان يكي از استراتژيك ترين محصولات استان خراسان جنوبي آنچنان در كشور شناخته شده نيست و از طرفي نيز كشوري همچون چين در اين زمينه كارهاي تحقيقاتي و مطالعاتي گسترده اي انجام داده است.

جلال الدين صادقي از پيش بيني برگزاري همايش منطقه اي عناب در برنامه ششم توسعه خبر داد و افزود: اين همايش در اسفندماه سالجاري در استان خراسان جنوبي برگزار خواهد شد.

وي از انجام مراحل اوليه اخذ مجوز برگزاري اين همايش خبر داد و افزود: دبيران علمي و اجرايي اين همايش انتخاب شده اند و كارهاي مقدماتي در حال انجام مي باشد.

وي با تاكيد بر برند سازي در خصوص عناب افزود: با تحقيقات صورت پذيرفته در دهكده گياهان داروئي جهاد دانشگاهي استان از شكلات عناب با برند " سيوجو" رونمايي شد و در آينده نيز اين محصول تجاري سازي خواهد شد.

ابوالفضل فورگي نژاد سرپرست واحد استاني خراسان جنوبي دانشگاه جامع علمي- كاربردي نيز با بيان اينكه برگزاري اين همايش در اين سطح نياز به همكاري چند جانبه دارد افزود: رويداد استارتاپي عناب محدود به قشر دانشجويان نخواهد بود و همه ميتوانن در اين رويداد علمي شركت كنند.

وي افزود: اين رويداد همزمان با همايش منطقه اي عناب برگزار و به برگزيدگان ضمن در نظر گرفتن تسهيلاتي نيز در نظر گرفته شده است.

 

مدير دهكده گياهان دارويي استان نيز در اين جلسه گفت:  طي سالهاي اخير بدليل خشكساليها وكمبود آب بسياري ازاستانها ازجمله چهارمحال بختياري، ايلام،  قزوين و سمنان كشت عناب را باتوجه به ارزش افزوده بيشتر نسبت به ساير محصولات كشاورزي  جايگزين محصولات آن استان كرده اند.

محسن پويان افزود: بسياري از استان ها با الگو برداري از استان خراسان جنوبي نسبت به كشت عناب به صورت گسترده اقدام كرده اند كه ميتوان به يك شركت در استان قزوين اشاره كرد كه در آن بيش از  يك هزار و 500 هكتار  نهال عناب كاشته است و با اين وضعيت اگر ساير استانها را هم در نظربگيريم شايد ازسطح زيركشت استان خراسان جنوبي بيشتر خواهد شد.

وي اظهار داشت: استان خراسان جنوبي خاستگاه اوليه عناب مي باشد و بايستي تلاش كرد و قبل از آنكه دير شود از مسئولين جهادكشاورزي استان فكري به اين كار نكنند قطعاً اقتصاد كشاورزاني كه دراين زمينه فعاليت مي كنند در آينده دچار مشكل خواهد شد و به سرنوشت زعفران دچار خواهيم شد.

 معاون بهبود توليدات  گياهي سازمان جهاد كشاورزي استان نيز ضمن تاييد كشت عناب در سايراستانها و تاكيد بركيفي سازي عناب گفت: اقداماتي همچون دريافت تسهيلات افراد متقاضي در استان هاي پايه از طريق وزارتخانه در حال پيگيري مي باشد و از طرفي امكان جلوگيري از كشت عناب در ساير استان ها وجود ندارد.

 در استان خراسان جنوبي 3152 هكتار سطح زير كشت عناب وجود دارد كه از اين ميزان بيشترين سطح زير كشت در شهرستان خوسف با 1484 هكتار و بعد از آن شهرستان هاي سربيشه و بيرجند قرار دارد.

تعداد بازدید: 672
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal