۱۳۹۹ شنبه ۱۷ خرداد
English
صفحه اصلی
1397/10/08 جهت كاهش آسيب هاي اجتماعي شهرستان خوسف بايد برنامه هاي مدوني تدوين شود
جهت كاهش آسيب هاي اجتماعي شهرستان خوسف بايد برنامه هاي مدوني تدوين شود

به گزارش ايرنا محمد شفيعي بعدازظهر پنجشنبه در ستاد ساماندهي امور جونان شهرستان خوسف گفت : نرخ پراكندگي جمعيت در استان 5.1 نفر در هر كيلومتر مربع و در شهرستان خوسف 1.72 نفر در هر كيلومتر مربع مي باشد و با توجه به اين موضوع ايجاد زيرساخت ها را با براي همه نقاط جمعيت امكان پذير نبوده كه مهاجرت در روستاها را افزايش داده است.

شفيعي افزود: در بحث اشتغال بايد به دنبال هاي شغل هاي پايدار بود و در اين راستا تكميل چرخه توليد به عنوان حلقه گم شده اشتغال در شهرستان به جد پيگيري مي شود.

فرماندار خوسف ادامه داد: در بحث زيرساخت هاي ورزشي و فرهنگي در شهرستان كمبودهاي زيادي وجود دارند و از طرفي امكان استفاده همگان از امكانات بيرجند مركز استان نيز فراهم نيست.

شفيعي افزود: در بحث جوانان يكي از موضوعات مهم ايجاد اشتغال است كه با توجه به تسهيلات اشتغالزايي روستايي و همچنين سرمايه گذاري هاي خارجي كه در شهرستان انجام شده  شاهد اتفاقات بسيار خوبي در آينده خواهيم بود.

فاطمه چهكندي نژاد رييس اداره ورزش و جوانان خوسف نيز گفت: از ابتداي سالجاري 15 همايش پياده روي و 12 جشنواره فرهنگي ورزشي  در شهرستان برگزار شده است.

وي ادامه داد: با توجه به سياسيت هاي ابلاغي وزارت ورزش و جوانان در خصوص توسعه ورزش همگاني  ، سلامت جامعه و توجه ويژه به ورزش هاي قهرماني اين موضوعات در اولويت كاري اين اداره بوده است.

جهكندي نژاد افزود: در صورتيكه نشاط اجتماعي در سطح جامع  افزايش يايد اين موضوع به افزايش نرخ اميد به اميد زندگي و در نتيجه توسعه يافتگي شهرستان كمك مي كند.

وي ادامه داد: عليرغم بسياري از كمبودها در در بحث زيرساخت هاي ورزشي در زمينه برگزاري برنامه ها ، جشنواره  ها و مسابقات  فرهنگي و رزشي اقدامات بسيار خوبي انجام شده بطوريكه در اين زمينه در استان پيشتاز هستيم.

رضا حسيني مقدم سرپرست اداره بهزيستي شهرستان خوسف از تهيه طرح مشكلات و آسيب هاي اجتماعي ناحيه محور و محله محور خبر داد و افزود: با همكاري ادارات شهرستان و موسسات خيريه جهت  شناسايي و بررسي آسيب هاي اجتماعي طرح هاي خوبي تدوين شده است.

وي از اخذ مجوز مركز مداخله و مشاوره در شهر خوسف خبر داد و افزود: نرخ برخي از مشكلات و آسيب هاي اجتماعي  در بعضي از حوزه ها زياد است.

حسني مقدم گفت: قرار گرفتن در مسير ترانزيت مواد مخدر نيز مشكلاتي را براي شهرستان ايجاد كرده است.

دكتر هادي پورشافعي رييس دانشكده علوم تربيتي و روانشاسي دانشگاه بيرجند گفت: جامعه به شدت متحول شده و اين جامعه متحول يك رويكرد جديدي لازم دارد.

اين استاد دانشگاه گفت: در قبال تعامل سه عنصر خانواده ، مدرسه و جامعه يك فرد رشد مي كند و براي حل مشكلات و آسيب هاي اجتماعي بايد يك نگاه سيستمي داشت و نگاه جزيره اي مشكلات را مرتفع نخواهد كرد.

پورشافعي افزود: نسل جديد گفتمان، گويش و ديدگاه جديدي دارند وبايد كلام و زبان اين نسل را درك كنيم.

وي ادامه داد: قدرت تحمل و سعه صدر خود را بالا ببريم و در آموزه هاي ديني بر اين نكته تاكيد زيادي شده است و در سايه همدلي مي توانيم امور را پيش ببريم.

پورشافعي ادامه داد: مشاركت جوانان  آموزش خانواده و توجه به نشاط اجتماعي بسيار مهم است و برنامه هاي فرهنگي و ورزشي در راستاي افزايش نشاط جامعه در اولويت است و بايد يه اين امر هر چه بيشتر توسعه يابد.

محمد رضا اسدي يونسي استاديار دانشگاه علوم تربيتي و روانشانسي دانشگاه بيرجند نيز گفت: عوامل شخصيتي همچون پرخاشگري، شخصيت نمايشي،  خودشيفتگي، وابستگي، شخصيت هاي پرخاشگري بر اساس پيمايش هايي كه انچام شده است مشكلات و آسيب هاي را ايجاد كرده است.

وي گفت : هويت در حوزه جوانان تا پايان 22 سالگي به يك هويت ثابت دست مي يابند متاسفانه بر اساس پيمايش صورت پذيرفته  روي 800 نوجوان و جوان بين 15 تا27  سال در استان خراسان جنوبي فقط ده درصد به اين ثبات هويت شخصيتي دست يافته اند.

اسدي ادامه داد: ضعف در حل مسئله و باورهاي ديني و مذهبي از ديگر دلايل ايجاد مشكلات و آسيب هاي اجتماعي است.

اين استاد دانشگاه گفت : بر اساس تحقيقات روانشناسان ثابت كرده مهمترين عامل نشاط اجتماعي پايدار رضايت از زندگي زناشويي است اگر در خانواده نيازهاي عاطفي برطرف شود به يك نشاط پايدار دست مي يابيم.

وي گفت: انسان تركيبي از خير و شر است و بايستي هم به صورت بيروني و دروني كنترل شوند و كنترل هاي بيروني بايد با سازگارهاي انجام شود كه كنترل دروني كه شامل عقل، ايمان به خدا، عزت نفس وجدان اخلاقي است در افراد شكل بگيرد.

اسدي گفت: هويت اجتماعي، شادي و نشاط در حوزه جوانان بايستي با با ابزار هاي مشخص سنجيده شود  و بر اساس آن رهبردها و طرح ها و برنامه ها مشخص شود.

محمد علي طالبي عضو هيات علمي دانشگاه بيرجند در اين جلسه گفت: با مهاجرت از روستاها با شهر و همچنين ظرفيت هاي همچون جشنواره ها گل نرگس و عناب و بازي هاي بومي در شهرستان خوسف باعث جذب نيروها و افراد از خارج از شهرستان شده است كه اين موضوع باعث شكل گيري هويت جديدي از خوسف شده است.

وي گفت: هويت جديد شهر خوسف از يك جامعه ورستايي به به يك شهر مهاجر پذير با جذاببت هاي زندگي شهري و ارزاني مسكن باعث زايش هويت جديدي براي اين شهر شده است.

طالبي با اشاره به ظرفيت هاي ساير شهرستان هاي كشور كه سالانه تعداد زيادي گردشگر را جذب مي كنند اشاره كرد و افزود : اين امر در صورتيكه برنامه مدوني براي شهرستان خوسف تدوين شود نيز قابل تحقق مي باشد.

مصطفي حسني جامعه شناس در اين جلسه با اشاره سخنان مقام معظم رهبري در خصوص نشاط اجتماعي گفت: حل مشكلات اجتماعي بر اساس سرمايه اجتماعي است و سرمايه اجتماعي از طريق مشاركت اجتماعي و لازمه سرمايه اجتماعي اعتماد اجتماعي است و بايد اينها ايجاد شود.

وي منبع اصلي شادي در جامعه را  حمايت اجتماعي دانست و افزود:  بحث مالي مهم است ولي اهميت آن به اندازه حمايت اجتماعي نمي باشد.

اين استاد دانشگاه تصريح كرد: بر اساس تحقيقات سازمان مردم نهاد در استان خراسان جنوبي در كه در يك محله امكان بروز خلاقيت با برگزاري جشنواره هاي بازي هاي بومي و محلي فراهم شده بود باعث شكل گيري گستره شبكه اجتماعي و تقويت كيفيت زندگي آنها شده است.

حسني با انتقاد از افزايش گفتگوهاي سياسي در خانواده ها گفت:  بايستي بحث شاد بودن در خانواده ها آموزش داده شود.

وي عدم مطالعه را در جامعه نگران كننده دانست و افزود: براي اگاهي دادن به مردم بايستي فرايند آگاهي دادن به مردم را تقويت كنيم.

تعداد بازدید: 276
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal